A Bioeconomy Education tematikus munkacsoport a BOOST4BIOEAST projekt keretében 2024. november 26-án 9:30 és 12:00 között (CET) hibrid tudomány-szakpolitikai párbeszédet szervez. Az esemény összehozza a politikai döntéshozókat, oktatással foglalkozókat és kutatókat, hogy megvitassák a bioeconomy oktatás terén elért eredményeket, a régiók közötti együttműködést és a szakpolitikák összehangolását a BIOEAST makrorégióban.
Hírek és események
November 27-én 11:00 és 13:00 között a BOOST4BIOEAST projekt online eseményt szervez Bioenergia – Okos döntések nehéz időkben: Technológiaválasztás a fejlettségi szint és költségek figyelembevételével címmel. Az eseményen a BIOEAST régió döntéshozói és tudósai fogják megvitatni a bioenergetikai technológiák alkalmazásának lehetőségeit, figyelembe véve a régió különböző gazdasági adottságait és fejlettségi szintjét.
December 4–6-án kerül megrendezésre Budapesten a "PARTNERING FOR THE FUTURE: BIOEAST and Beyond" konferenciája, amelyet az EU Tanácsának magyar elnöksége szervez az Európai Bizottsággal, az Standing Committee on Agricultural Research-el (SCAR) és a BIOEAST Kezdeményezéssel együttműködésben. A konferencia Közép- és Kelet-Európa kutatási és innovációs prioritásaira fókuszál a fenntartható talaj- és édesvízi reziliencia, az élelmiszerrendszerek biztonsága és a bioeconomy-hoz kapcsolódó politikák terén.
2024. október 7-8-án az Agrárminisztérium és a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal Budapesten rendezte meg a Green ERA-Hub (GEH) workshopot. A Horizont Európa által finanszírozott projekt keretében zajló rendezvényen közép- és kelet-európai, valamint nyugat-balkáni szakértők vettek részt az agrár-élelmiszeripari és biotechnológiai kutatások terén történő együttműködés erősítése érdekében.
2024. szeptember 18-19-én a CEE2ACT projekt tagjai és a 10 közép-kelet-európai partner ország nemzeti bioeconomy központjainak képviselői a Wageningeni Egyetemen és Kutatóközpontban (WUR) gyűltek össze egy inspiráló kétnapos látogatásra. Wageningen Egyetem, a körforgásos és bioalapú gazdaság kutatásának egyik vezető intézménye adott otthont az eseménynek, amely fantasztikus lehetőséget biztosított a holland és a közép-kelet-európai régió szakértői közötti kapcsolatépítésre és tudáscserére.
Az FGSZ Zrt. piaci igényfelmérést indított a biometán betáplálási és fogyasztási igényekre vonatkozóan. Annak érdekében, hogy realisztikus képet alkothassanak és ennek megfelelően fejleszthessék a hazai biometán infrastruktúrát, egy nem kötelező piaci igényfelmérést indítottak.
A BIOEAST Kezdeményezés Agroökológiai Tematikus Munkacsoportja, a BOOST4BIOEAST projekt keretében, online párbeszédet szervez a tudomány és a politika résztvevői között az agroökológiai intézkedések nemzeti Közös Agrárpolitikákba (KAP-okba) történő integrálásáról a BIOEAST régióban. Az eseményre 2024. október 9-én, 10:00 és 12:00 óra között kerül sor.
Wageningen, Hollandia – 2024. szeptember 18-19. – A CEE2ACT projekt keretében 17 ország szakértői találkoznak a Wageningeni Egyetemen egy kiemelkedő nemzetközi látogatás részeként. Az esemény célja, hogy ösztönözze és felgyorsítsa a bioeconomy stratégiák fejlesztését Közép- és Kelet-Európában.
2024 szeptember 5-én a Magyar BIOEAST HUB hivatalosan is elindul az esztergomi Grand Hotelben. Az eseményt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), a HUN-REN és az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) szervezi, és jelentős lépést jelent a magyar bioeconomy fellendítésében.
2024. szeptember 1-jén a BEAMING Projekt egy hibrid workshopot szervez, amelynek célja, hogy előmozdítsa a biomassza alapú gazdasági kutatások előrehaladását és elősegítse a kulcsszereplők közötti együttműködést. Az esemény Esztergomban kerül megrendezésre, ahol a Horizon Europe projektek, kutatóintézetek és ipari szereplők képviselői gyűlnek össze, hogy áttekintsék a múltbeli eredményeket, a folyamatban lévő kutatásokat és a jövőbeni lehetőségeket.
2024 júliusától Magyarország vette át az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amelynek feladata a tanácsi együttműködés koordinálása. A magyar elnökség a gazdasági növekedés és a környezeti fenntarthatóság összehangolását tűzte ki célul, különösen a biomassza alapú gazdaság területén.