Második CEE2ACT Workshop a KKE körforgásos biomassza alapú gazdaságáról

A Geonardo Kft. által rendezett, második CEE2ACT projekt Nemzeti Workshopja, a budapesti Európa Pontban került megrendezésre 2024 május 28-án. A workshopon 20 résztvevő vett részt; akadémiai, kormányzati, kis- és középvállalkozások, civil szervezetek, kutatási és innovációs intézetek képviseletében/képviselői Magyarországról.

Második CEE2ACT Workshop a KKE körforgásos biomassza alapú gazdaságáról

A pojekt eddigi eredményeit Ganszky Dániel (Geonardo) mutatta be, valamint megvitatásra került, hogy hogyan tervez a CEE2ACT projekt hozzájárulni a zöld átmenethez, és a klímasemlegességhez Magyarországon. Illetve megvitatásra került, hogy hogyan lehetne előre lépni a Kapacitásépítési és tudástranszfer tevékenységek segítségével. 

A workshop, Dr. Széles Attila, az Agrárminisztérium képviselőjének megnyitójával kezdődött, majd a projekt előrehaladásáról szóló áttekintést Leitner Dóra és Ganszky Dániel,  a Geonardo képviselői tartották. A délelőtt folyamán, Dr. Botos Barbara, az Energiaügyi Minisztérium képviselője tartott előadást az Európai Klímakockázat Értékelésről, az EU 2040-es klímacéljáról és a talaj, édesvíz, élelmiszerrendszerek és biogyártás összefüggő víziójáról a KKE régióban. 


Samuele Ambrosetti, a BIC képviselője, online prezentációt tartott, a Bioalapú Iparok Konzorciumáról (BIC), amely támogatást nyújt a közép-, és kelet-európai biomassza-alapú vállalkozások számára, és a BIC terjeszkedési stratégiájáról. Tímea Abueisa az FAO-tól bemutatta az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) szerepét a biomassza gazdaságban, valamint jelenlegi munkáját Kelet-Európában és a Balkánon. Dr. Balázs Imre, a BOOST4BIOEAST szinergiáiról tartott előadást, Dely Krisztina, a Greet CE projekttől, pedig bemutatta a Greet CE projektet, a magyarországi tevékenységeket és a "Tudásközpontot". A délutáni ülésszakban, a CEE2ACT partnerek, Rasi Saija, a Finn Természeti Erőforrások Intézetéből (LUKE) és Gudrun Obersteiner, a Bécsi Természeti Erőforrások és Élettudományok Egyeteméről (BOKU) tartottak meghatározó online előadásokat, az új biomassza-alapú gazdasági értékláncokról. 


Hálásan köszönjük minden előadónak: Dr. Széles Attilának, Dr. Botos Barbarának, Samuele Ambrosettinek, Tímea Abueisának, Dr. Balázs Imrének, Krisztina Delynek, Rasi Saijának és Gudrun Obersteinernek az értékes hozzájárulásaikat. Továbbá köszönjük minden résztvevőnek a jelenlétüket, és hozzájárulásaikat. Végül szeretnénk köszönetet mondani, a Svéd RISE Kutatóintézeteknek, és a Wageningeni Egyetemnek, a workshop előkészítésében nyújtott támogatásukért. 

További képekért kattintson ide!
 

  1. Erdei biomassza alapú gazdaság – erdőgazdálkodás by Agrárminisztérium (pdf)
  2. Eszközök a közép- és kelet-európai biomassza alapú gazdaság számára by Geonardo (pdf)
  3. Az Európai Klímakockázat-értékelés, az EU 2040-as klímacélja és a talaj – édesvíz – élelmiszerrendszerek – biogazdaság összefüggő víziója a KKE régióban by Energiaügyi Minisztérium (pdf)
  4. CBE JU call for proposals 2024 by Bio-based Industries Consortium (pdf)
  5. Biomassza-alapú gazdaság a fenntartható élelmezésért és mezőgazdaságért by FAO Európai és Közép-ázsiai Regionális Iroda (REU) (pdf)
  6. Szinergiák a BOOST4BIOEAST projekttel by Budapesti Műszaki Egyetem (pdf)
  7. Tudásátadási program Közös munka by Geonardo (pdf)
  8. Greet CE by Delfy (pdf)
  9. Bioeconomy value chains – Finland by Natural Resources Institute Finland (pdf)
  10. New bioeconomy value chains in Austria by University of Natural Resources and Life Sciences (pdf)

 

Posted on

Read more news

Geonardo, a CEE2ACT koordinátora, a Magyar Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) meghívására részt vett az ENVIRONTEC powered by ÖKOINDUSTRIA rendezvényen, amelyet 2024. október 1-3. között rendeztek meg a Hungexpo Budapesti Kongresszusi és Kiállítási Központban.
Tovább

2024. október 7-8-án az Agrárminisztérium és a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal Budapesten rendezte meg a Green ERA-Hub (GEH) workshopot. A Horizont Európa által finanszírozott projekt keretében zajló rendezvényen közép- és kelet-európai, valamint nyugat-balkáni szakértők vettek részt az agrár-élelmiszeripari és biotechnológiai kutatások terén történő együttműködés erősítése érdekében.

Tovább

2024. szeptember 18-19-én a CEE2ACT projekt tagjai és a 10 közép-kelet-európai partner ország nemzeti bioeconomy központjainak képviselői a Wageningeni Egyetemen és Kutatóközpontban (WUR) gyűltek össze egy inspiráló kétnapos látogatásra. Wageningen Egyetem, a körforgásos és bioalapú gazdaság kutatásának egyik vezető intézménye adott otthont az eseménynek, amely fantasztikus lehetőséget biztosított a holland és a közép-kelet-európai régió szakértői közötti kapcsolatépítésre és tudáscserére.

Tovább